نخستین اقدام اطلاع‌رسانی به اورژانس پیش بیمارستانی (115) است كه آنها برای انجام سنجش قندخون و دادن اكسیژن به بیمار دارای امكاناتی هستند. مهم انتقال بیماران به مركزی است كه دارای وسایل تشخیصی و درمانی لازم بوده و بیمار به منظور اقدامات لازم نیازمند انتقال بین بیمارستانی نباشد. به فرض بیمارستان باید دارای دستگاه سی‌تی‌اسكن باشد.... (برای مطالعه ادامه مطلب به ادامه مطلب همین پست بروید)منبع:
http://tirbar.ir

بهتر است برای بیماران اقدام به سنجش اشباع اكسیژن از طریق پایانه‌های متصل شونده به بند انتهایی انگشت كرد. اگر این وسیله در دسترس نیست یا اشباع اكسیژن كمتر از 92 درصد است به بیمار اكسیژن بدهید.

بسیار دیده شده كه پرسنل اورژانس یا همراهان بیمار اقدام به گرفتن فشار از بیمار می‌كنند و با دیدن اعداد بالا سریعا فشار بیمار را پایین می‌آورند، در صورتی كه علت فشار بالا در افراد مبتلا به سكته مغزی جهت جبران كاهش خون‌رسانی است.

در این بیماران فشار درون مغز بالا می‌رود و خون‌رسانی در كل مغز كاهش می‌یابد. بدن برای جبران این مساله با افزایش فشارخون بر مقاومت موجود غلبه می‌كند. به همین دلیل، كاهش فشار به این مكانیسم هوشمندانه بدن آسیب رسانده و مغز را درگیر كاهش خون‌رسانی شدید می‌كند. استفاده از داروهای خود بیمار یا دارویی جدید نیز تا قبل از تایید تشخیص قدغن است.

برای تشخیص، بیماران نیازمند عكسبرداری از مغز به روش سی‌تی‌اسكن هستند. اگر در سی‌تی‌اسكن خون‌ریزی وجود نداشته باشد، آسپیرین برای جلوگیری از بروز لخته مجدد در عروق مغزی تجویز می‌شود.

بیماران نیاز به مصرف آسپیرین 325 میلی گرم در روز دارند كه از میزان مصرفی آسپیرین در سكته‌های قلبی بیشتر است. بیماران دیابتی نیز نیازمند كنترل قند خون در محدوده طبیعی هستند.

در بیمارانی كه دمای بدنشان به بالای ْ5/37 سانتی‌گراد می‌رسد باید تب را كنترل كرد. افزایش درمان با افزایش ناخوشی و مرگ بیماران همراه است.

در نظر داشته باشید تمام بیماران مبتلا به سكته‌های مغزی مستعد تشنج نیستند و نیازی به درمان با داروهای ضدتشنج ندارند، مگر این‌كه تشنج در آنها بروز كند یا خونریزی مغزی داشته باشند. در این شرایط برای پیشگیری از بروز تشنج اقدام به تجویز فنی توئین می‌كنند.

برای شروع غذا در این بیماران باید با رژیم مایعات شروع كرد. اگر پس از نوشیدن مایعات علامتی از عدم تحمل و بروز سرفه دیده نشد می‌توان رژیم غذایی محتوی جامدات را شروع كرد.

برای دادن آسپیرین می‌توان آن را با مربا مخلوط كرد و به بیمار داد تا قابل تحمل شود و خطری برای بیمار در موقع بلع ایجاد نكند.